تصمیم آمریکا درباره بررسی آزمایش موشکی سپاه در شورای امنیت،واکنش بعیدی‌نژاد
نگاه متفاوت به تازه های ایران و جهان
تاریخ : یک شنبه 23 اسفند 1394
نویسنده : باصر

مدیر کل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت خارجه در واکنش به بررسی آزمایش های موشکی ایران در شورای امنیت گفت: انتظار است آمریکا به قواعد بازی پایبند بماند، هرگونه اقدام یک جانبه آمریکا خارج از چارچوب شورای امنیت به طور قابل ملاحظه ای بی اعتمادی میان دو طرف را افزایش می دهد.

قرار است روز دوشنبه صبح به وقت نیویورک ( بعدازظهر به وقت تهران) موضوع آزمایش های موشکی اخیر ایران در شورای امنیت سازمان ملل مورد بحث و بررسی قرار گیرد. این جلسه در پشت درهای بسته و با حضور اعضای شورای امنیت صورت می گیرد.

حمید بعیدی نژاد روز یکشنبه در صفحه اینستاگرام خود نوشت: موشکی ایران با ن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت قاعده بازی در خصوص بحث هسته ای و حتی موشکی ایران را روشن کرده است. در برجام اصلا به بحث موشکی ایران پرداخته هم نشده است و این البته اتفاقی نبوده است. ایران هیچگاه در زمان مذاکرات نپذیرفت که بحث موشکی بخشی از موضوعات مذاکره باشد؛ چرا که عمیقا اعتقاد داشت که بحث مربوط به توان دفاعی ایران از جمله بحث توسعه توان موشکهای متعارف از چارچوب برجام خارج است. طرفهای پنج بعلاوه یک نهایتا این امر را پذیرفتند.

از جانب دیگر در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در دو سطح به بحث موشک پرداخته شده است اول آنکه محدودیتها علیه نقل و انتقال تجهیزات موشکی به ایران تا پایان یک دوره هشت ساله ادامه یابد و دوم آنکه شورای امنیت به ایران توصیه نموده است که از توسعه موشکهای بالستیکی که توانایی حمل سلاحهای هسته ای را دارند خودداری نماید.

ما می دانیم که افراط گرایان در کنگره آمریکا از آزمایشات موشکی ایران عصبانی هستند و هر طور شده میخواهند دولت آمریکا حتی شده برجام را به خاطر این آزمایش ها بر هم بزند و یا تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کند. اما تعهد و مسئولیت دولت آمریکا به عنوان عضو گروه ۱+۵ و عضو دائم شورای امنیت حکم می کند که به ابتدایی ترین اصول حقوق بین الملل و توافقات خود در تفاهم هسته ای و مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ وفادار باشد و به این قواعد بازی پایبند بماند.

اینجا البته حتی ایجاب می کرد که آمریکا مانند موضع منطقی برخی دیگر از اعضای شورای امنیت مانند روسیه، پاسخ نمایندگان تندروی خود را می داد که آزمایش های موشکی ایران چون برای افزایش توان دفاعی متعارف ایران است اصولا در چارچوب مفاد قطعنامه شورای امنیت قرار نمی گیرد. اما اگر دولت آمریکا بعلت فشار این جریان ها مجبور به طرح موضوع در شورای امنیت است، حداقل انتظار آن ست که در بررسی موضوع در شورای امنیت که دوشنبه صبح به وقت نیویورک انجام خواهد گرفت، به چارچوب تصمیم شورای امنیت متعهد بماند. اگر شورای امنیت در نگرانی آمریکا سهیم شد، آنوقت این موضوعی خواهد بود که ایران قطعا بعنوان یک مطالبه جدی از شورای امنیت در نقض صریح مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ بنحو مقتضی با شورای امنیت وارد یک بحث جدی خواهد شد و آن را پیگیری خواهد کرد. اما اگر دیگر اعضای شورای امنیت با نگرانی آمریکا هم نظر نشدند، انتظار می رود آمریکا به نظر جمع و تصمیم شورای امنیت احترام بگذارد. هر گونه اقدام یکجانبه توسط آمریکا بی اعتمادی موجود میان ایران و آمریکا را افزایشی قابل ملاحظه خواهد داد. آمریکا باید به قاعده بازی که ترسیم شده است متعهد بماند و این حداقل خواسته بحق ایران است. ایران بی شک رفتار دولت آمریکا را کاملا زیر نظر دارد.|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
موضوعات مرتبط: اخبار , ایران , سیاسی , ,
برچسب‌ها: آزمایش موشکی , سپاه , بعیدی نژاد ,
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:
آخرین مطالب

/
نگاه متفاوت به تازه های ایران و جهان